Foto: Youtube

Novinářka Petra Procházková z propagandistického Deníku N na mezinárodním novinářském fóru zfackovala novináře propagandistického Sputniku a označila ho přitom několika ošklivými slovíčky. Jako důvod později uvedla, že se jí nelíbilo, co napsal a chtěla se s ním tedy jako vyznavačka pravdy, lásky a především nenásilí, v předmětné věci utkat na poli smysluplné diskuse. Ale nějak se to prý, pochopitelně vinou toho „prasete“ , zvrtlo a tak ho stihla jen zlískat. Zajímavé a velice inspirující. 

Nicméně mne spíš zaujaly některé souvislosti. V Praze probíhá mezinárodní novinářské fórum věnované především svobodě médií a dezinformacím a média mající svobodu médií na štítě a boj s dezinformacemi jako hlavní náplň, kterou nám cpou denně horem dolem, o tom jako jedno ono mlčí. Informuje o tom pouze „dezinformační“ Sputnik. Ovšem ne dost na tom. Deník N tam sice vysílá novinářku, která se akce dokonce aktivně účastní a přesto ani Deník N nezveřejní o akci ani slovo. Ex post sebeobhajobu Procházkové nepočítám. Rovněž zajímavé.

Až teprve když padne facka na sále, některá média usoudí, že již nastal čas informovat. No, informovat. Většinou dezinformovat. Například na iRozhlasu. Prostor tu dostává pouze Procházková a její verze a vše doprovází „doplňující“ informace vysvětlující čtenářům, kdo je v tomto případě jasný padouch a kdo hrdina. Tedy nic nového. Zábavná je zmínka o  prohlášení Koudelky z BIS Chvojkovice-Brod, ve kterém označuje Sputnik za „hlavního šiřitele ruské státní propagandy na našem území.“

Ano. To bude ale asi především tím, že Sputnik jako ruská státní organizace JE samozřejmě šiřitelem ruské státní propagandy. Jakou jinou by měl proboha šířit, americkou? Za tím zjištěním musí být měsíce pátrání.

Z větších médií se pak zázračně z hibernace probouzejí ještě Lidovky, které sice mají taky jasno, ale zároveň i tolik slušnosti, že se zeptají i zfackovaného Franty. Vzpomínáte, tak jako já, na tu mediální lavinu poté, kdy prozemanovský novinář Slezák při prezidentské volbě jednu natáhl kameramanovi iDnesu? To snad týden dokola běželo i na těch obrazovkách v tramvajích.

Já nevím, jestli je pan Franta ze Sputniku „novinářské prase,“ protože Sputnik moc často, zjevně na rozdíl od paní Petry, nečtu. Ale na základě toho mála informací co mám, jsem i celkem svolný se částečně přiklonit k názoru, že nakonec třeba i je.

A tudíž, ačkoliv to nebývá právě dvakrát často, pro tentokrát s praktickou paní Petrou stoprocentně souhlasím. Novinářská prasata, jejichž tvorba tak často tvoří náplň rubriky Mediální hovínka, by skutečně měla dostávat po tlamě. Vždyť do slušného vychování člověku často chybí právě jen nějaká ta facka. Jak píše v jedné krásné pohádce známý mužský šovinista a nositel genderových stereotypů Jan Werich.

Drobátko problém ovšem vidím v tom, že pokud bychom se i my všichni ostatní, co je taky neustále serou někteří novináři, řídili příkladem hrdinné demokratky Petry Procházkové, pak by velice pravděpodobně celá redakce Deníku N, včetně emancipované paní Petry, chodila neustále s hubou jako štandlík. A nejen ona.

2,959 total views, 1 views today