Neustále ze všech stran slyším, jaká je to hrůza, když je prezident starý a nemocný. Prezident prý nás reprezentuje a proto musí být čiperný elegán, který zvládne piruetku i parakotoul, protože všichni ostatní prezidenti to dokáží. Kdo při summitu nepředvede na začátek dvojitého Salchowa, toho si západní státníci neváží. Takový Steinmeier zvládne dokonce trojitého. Ano, je naprosto nepochybné, že zdravý politik lepší chorého, starší starého. Pojďme v této souvislosti trochu zavzpomínat na pana prezidenta Havla, jaký on byl jura. Myslím, že je to potřeba. 

Nejčastěji užívaným argumentem antizemanovců v prezidentské dehonestační kampani bylo Zemanovo zdraví. Úměrně své inteligenci a rétorickým schopnostem přitom využívali úplně celou škálu možností, jak tento argument v boji s nenáviděným protivníkem použít. Protože to byla a je čirá nenávist – tedy to, proti čemuž sami tak zuřivě bojují – co je vede k používání v civilizovaných zemích zakázaných zbraní.

Nenávist a zoufalství z toho, že běžnými zbraněmi a férově ho porazit nedokáží. Zeman je prý fyzická, nemocemi prolezlá troska na prahu věčnosti, která svým žalostným zdravotním stavem znevažuje ústavní funkci, kterou by mohl tak krásně znevažovat někdo mnohem zdravější, mnohem vhodnější a mnohem reprezentativnější. Někdo jako byl Havel.

Já se přiznám, že právě vzhledem k tomu, jako probíhalo po této stránce prezidentování svatého Václava II. tak úplně nechápu, podle jaké logiky antizemanovci na Zemana útočí právě tudy. Musí si být přece vědomi toho, že existují lidé, kteří si ony doby pamatují a nepatří zrovna k sektě Havloidů. Případně to už sice nepamatují, ale vládnou kritickým myšlením a umí gůglit.

Můj osobní názor je ten, že členové sekty si vlivem trvalého brainwashingu neumí představit člověka, který svatého Václava II. nemiloval a neuctívá ho a tudíž neguje vše, co by mohlo jeho víru jakkoliv zpochybnit.

Protože jestli je Zeman podle nich ze zdravotních důvodů neschopen vykonávat svou funkci, aniž by byl doposud alespoň jednou hospitalizován, či byl v pracovní neschopnosti, pak Havel by podle stejné logiky musel být zbaven funkce ze stejných důvodů nejpozději v roce 1998. Případně by alespoň musela v té době probíhat stejně divoká mediální polemika na úplně stejné téma.

Všichni víme, že nic takového se nedělo. Zdraví pana prezidenta Havla bylo posvátnou krávou, stejně jako on sám, a posvátné krávy jsou nedotknutelné. Bylo to přesně naopak. Zdravotní stav pana prezidenta bylo tabu. Médii letěly výhradně optimistické popisy jeho četných rekonvalescencí a soucitné články ve stylu „Brzy se nám uzdravte pane prezidente“ a na Hrad se posílala srdíčka. Z profesora Bodnera* se u nás stal miláček médií. Když nějaký neorganizovaný papparazzi po artistickém výkonu vyfotil pro bulvár Havla a jeho vývod, byl mediálně zlynčován.

Havel se několikrát, na rozdíl od Zemana, ocitl na pokraji smrti, jak píše například Týden a jeho výkon ve funkci hlavy státu komplikovaly nemoci, informovala v roce 2003 ČTK.

Ve svém funkčním období Havel promarodil více než 300 dní, nepočítaje v to rekonvalescence a ozdravné pobyty, píše rovněž ČTK. Několikrát musel ze zdravotních důvodů přerušit, nebo zcela zrušit plánovanou zahraniční cestu. Měl, mimo jiných zajímavých chorob, kupříkladu rakovinu, kterou by tak rádi mnozí lepšolidé viděli u Zemana. Přece hulí a cpe se tlačenkou, tak jak to, že ji taky nemá? 

Nikomu z těch, co si dnes ze Zemana veřejně a nahlas utahují, vyzývají ho k tenisovým zápasům, k rezignaci ze zdravotních důvodů nebo žádají jeho umístění do blázince, to tehdy u Havla nevadilo. Nikdo z nich ani nepípl. Víte proč? Protože by ho všichni ukamenovali jednak jako heretika a hlavně jako neslušného nevychovance, jako naprostého drna, který neví, co se sluší vůči hlavě státu.

Nu, jak se zdá, časy se mění. Pokrok prostě nezastavíš.


* Profesor Bodner, zachránce Havlova života, byl později odsouzen za neúmyslné  zabití pacienta, kterému přišil vývod obráceně.

Mimochodem, když si vygůglíte články informující o některé z mnoha Havlových zdravotních indispozic, fotografie u nich buď zcela chybí, nebo nejsou dostupné. A pokud jsou, pak výhradně neutrální, bez spojitosti s jakoukoliv chorobou.

1,291 total views, 1 views today