Foto: Facebook

„Na fejsbučku je kapku furóre,“ hlásila mi rozesmátá žena, „Best si zavtipkoval na účet Lidovců a jejich ovdovělého soudruha předsedy a dobroseři se tam z toho hromadně vyvracejí.“ 

Vida. Takže dělat si kozy z něčí vážné osobní situace – třeba smrti nebo zdravotního stavu –  je „fuj, ble, nehygienické, hnusné“ a udělá to jenom „prase“ ? A logicky soudím, že totéž „fuj a ble“ asi platí i pro situaci, kdy někdo někomu smrt nějakou umělecky vytříbenou a jinotajnou formou přeje? To jsem nevěděl.

Myslel jsem si a možná si to myslí i Erik Best, že je to akceptovatelné počínání plně spadající do nedotknutelné svobody projevu. Nebo do hájemství dobrého černého humoru, který už ze své podstaty nemá hranice. Prostě, že dělat si kozy z čehokoliv – nemoci, stáří, tragédie nebo smrti – je povoleno. Vždyť například z prezidenta si přesně takové kozy dělá každou chvíli někdo. Zpravidla právě z řad těch, co se nad tím nynějším černým vtipem na účet bratra Výborného na fejsbuku teď pohoršují. Povedeným vtipem, mám-li si také přiložit polínko. A nějaké masové pohoršení tohoto typu jsem nikdy nezachytil.

Napadá mne například ten případ, kdy jakýsi lásky a pravdy plný amatérský onkolog Žijící Brno rovněž na fesjbučku tak vtipně napsal, že Zeman má rakovinu a do čtvrt roku bude na prkně.  Kde jste tehdy byli, vy morální pilířové? To nestálo za znechucenýho smajlíka a kázání?

Kde jste byli, když STANař Polčák veřejně vyslovil naději, že problém Zeman už brzo „vyřeší příroda“ ?

Co starosta Řeporyjí a zároveň také obecní idiot a jeho sociálněsíťové „přeji si, aby pan prezident umřel.“ Hejtovali jste snad u něj taky? Nějaké vzkazy, že je „prase“ Cempere?

Co ty hromady „vtipných“ narážek na prezidentův chatrný fyzický stav od každého, kdo má do prdele díru? Asi mi uniklo, jak ty vtipálky taky pokaždé plísníte, že je to neslušné. A uniklo mi asi i to, jak jste kdysi stejně vesele vtipkovali o ještě chatrnějším zdraví prezidenta Havla. Protože strefovat se do starého a nemocného člověka je přece cool, jak vidno.

Když je tímto způsobem a hlavně tím správným směrem vtipný třeba Šídlo, tak to ti samí mravokárci, co teď dávají Bestovi čočku, považují za veselou věc k popukání.

A teď udělá někdo podobný vtip – dobrý vtip z úplně stejného kadlubu – na účet někoho z jejich středu, který navíc trefil přesně do černého a všichni se můžou posrat? Nejdřív si zameťte před vlastním prahem, vy ostříhané ovce, a pak teprve případně někoho trénujte ve společenských pravidlech.

Z mého pohledu ale neexistuje nic, z čeho si nejde dělat srandu. Ani cizí neštěstí nemůže být tabu. Naopak, jak všichni víme, právě to často přímo volá po vtipu. A často bývá to volání vyslyšeno. Zvláště v případě, kdy vtip vystihne podstatu.

A Best se trefil do černého, sice opravdu do hodně černého, ale přesně. Bratr Výborný, sestra Šojdrová i všichni jejich vypečení parteigenossen si svým chováním a činy o něco podobného prostě přímo říkali.

Kdyby Výborný rezignoval na politiku bezprostředně po rodinné tragédii, nekřenil se na nás dál jakoby nic dva měsíce z televize a nesnažil se zuby nehty zjevně udržet u moci i s třemi dětmi na krku, dokud si nepřiznal, že to nedá a kdyby šéfoval nějaké méně odpudivé politické straně a nějakým méně odpudivým  straníkům, možná bych k němu byl i smířlivější.

A třeba i Erik Best. Takhle tady jen napíšu: Dobrý vtip, pane Beste!

 

1,129 total views, 1 views today