Zdroj: Pixabay

Evropská federace novinářů se 1. března vyjádřila k masivní vlně „válečné“ cenzury valící se západní Evropou včetně Česka. Že jste o tom nic neslyšeli? Správně. Protože informátoři dělají, že se to nestalo. A pár slov k Nohavicovi.

Podstatou sdělení této velebné evropské instituce je, že jde o velkou chybu, která se vymstí a dále jasný názor, že Evropská komise, která je jedním z iniciátorů tohoto honu na čarodějnice, na něco takového nemá právo.

Nelze tedy nezačít otázkou, která se přímo nabízí. Proč o stanovisku významné evropské instituce k zásadnímu tématu týkajícímu se podstaty liberální demokracie, které se notabene přímo dotýká podstaty existence jich samých, mainstreamová a veřejnoprávní média zarytě mlčí, když jinak na jakékoliv hovno, co vypadne ze sebebezvýznamnější evropské instituce vždycky automaticky dají růžovou pentli, polejí ho Chanelem č. 5, prohlásí, že je to zlatý valoun a týden o něm hovoří 24 hodin denně?

Odpověď je pochopitelně nasnadě. Vzhledem k ideologicky neprůstřelnému původu to nelze označit za dezinformaci, ale vzhledem k tomu, že mainstreamová média oné masivní cenzuře své konkurence masivně tleskají, se informace tohoto typu nikomu nehodí do krámu. Takže se použije metoda B, vyvinutá a užívaná k boji s nevhodnými informacemi již dávno a dotažená k dokonalosti během „pandemie“ : děláme, že se to nestalo.

Nu, což, když Česká televize mlčí, musí jako vždy nastoupit dezinformační weby, tedy alespoň ty, které naši liberální demokrati zatím ještě netípli. O události, která kapku rozkopala evropsky jednotné procenzurní kuželky tak u nás dezinformovaly  pouze Parlamentní listy či, a to je pro znalé věci skutečně zábavné, web Raptor-TV.cz.

Protože svobodné šíření informací i rozličných názorů považuji za společensky  velice užitečné, rozhodl jsem se, že se přidám. Zmíněné vyjádření Evropské federace novinářů proto přebírám v celém rozsahu a v pevné víře, že rozhodně nejde o podporu. Vy víte koho. A čeho.

Přeloženo gůglem:

Boj s dezinformacemi pomocí cenzury je chyba

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v neděli oznámila, že Kremlem podporované RT , dříve známé jako Russia Today , a Sputnik , budou v EU zakázány. Evropská federace novinářů (EFJ) se obává dopadů této spirály cenzury na svobodu projevu v Evropě.

„Zakážeme mediální mašinérii Kremlu v EU. Státem vlastněné Russia Today a Sputnik a jejich dceřiné společnosti již nebudou moci šířit své lži, aby ospravedlnily Putinovu válku,“ řekla Ursula von der Leyen. „Vyvíjíme nástroje k zákazu jejich toxických a škodlivých dezinformací v Evropě,“ dodala, aniž by uvedla další podrobnosti. Poté, co členské státy EU daly v úterý návrhu Komise zelenou, bude sankce dnes zveřejněna v Úředním věstníku, což fakticky zmocní národní regulační orgány k blokování RT a Sputniku. 

Sankce se bude vztahovat na přenos a distribuci prostřednictvím satelitu, kabelu, online platforem pro sdílení videa a nových i již nainstalovaných aplikací. Místopředsedkyně Komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová a komisař pro vnitřní trh Thierry Breton hovořili s předsedou a členy Skupiny evropských regulačních orgánů pro audiovizuální mediální služby (ERGA), aby projednali implementaci. Vyzvali mediální hlídací psy, aby zajistili, že sankce budou provedeny „okamžitě“, a ERGA souhlasila. Sankce se bude vztahovat na přenos a distribuci prostřednictvím satelitu, kabelu, online platforem pro sdílení videa a nových i již nainstalovaných aplikací. 

Generální tajemník EFJ Ricardo Gutiérrez vyjádřil překvapení: „Především je třeba připomenout, že regulace médií nespadá do kompetence Evropské unie. Jsme přesvědčeni, že EU nemá právo udělovat nebo odebírat vysílací licence. To je výlučná pravomoc států. V našich liberálních demokraciích mohou přidělování licencí řídit nezávislí regulátoři, nikoli vláda. Rozhodnutí EU je úplným rozchodem s těmito demokratickými zárukami. Poprvé v moderní historii zakazují západoevropské vlády média.“

„Za druhé, úplné uzavření média se mi nezdá být nejlepším způsobem, jak bojovat proti dezinformacím nebo propagandě,“ dodal Gutiérrez. „Tento akt cenzury může mít naprosto kontraproduktivní účinek na občany, kteří sledují zakázaná média. Podle našeho názoru je vždy lepší čelit dezinformacím propagandistických nebo údajně propagandistických médií odhalováním jejich faktických chyb nebo špatné žurnalistiky, prokazováním jejich nedostatečné finanční nebo provozní nezávislosti, zdůrazňováním jejich loajality vůči vládním zájmům a jejich ignorací vůči veřejnosti. zájem.“

EFJ připomíná judikaturu Evropského soudu pro lidská práva , která uvádí, že zákaz sdělovacího prostředku je závažným činem, který musí být založen na pevných právních základech a objektivních prvcích, aby nedocházelo ke svévoli. „Výzvou pro demokracie je bojovat proti dezinformacím a zároveň zachovat svobodu projevu,“ řekl Gutiérrez.

Pro EFJ by měly být upřednostňovány další strategie: zvýšení podpory nezávislé žurnalistiky, posílení nezávislosti redakcí, posílení společenského postavení novinářů, prosazování profesní etiky prostřednictvím nezávislých tiskových rad, podpora plurality médií, podpora mediální gramotnosti pro všechny, zvýšení transparentnost těch u moci (kterou nikdy nenavrhují!)…

„Skutečným lékem na dezinformace není zákaz médií, ale podpora živého, pluralitního, profesionálního, etického a životaschopného mediálního ekosystému, zcela nezávislého na těch, kteří jsou u moci,“ řekl Gutiérrez.

„Rizikem cenzurní politiky je také pravděpodobná odveta, jak jsme viděli u zákazu DW v Rusku v reakci na zákaz RT v Německu. Výsledkem této eskalace bylo ochuzení plurality médií v Rusku. Občané ztratili právo na přístup k informacím vysílaným DW. To je politováníhodné,“ uzavřel.

Zdroj: https://europeanjournalists.org/blog/2022/03/01/fighting-disinformation-with-censorship-is-a-mistake/

Ногавица

A protože se mi tentokrát pravidelný sobotní příspěvek Petra Žantovského v Parlamentních listech líbil celý a protože mám Jarka rád, přeberu z něj i téma Nohavica.

Jarek Nohavica nepodlehl davové hysterii a odmítl vrátit vyznamenání, které dostal od Putina. Zato, že zpívá i Okudžavu a Vysockého. Což mi přijde, vzhledem k tomu, co se děje, jako obdivuhodné rozhodnutí svědčící o jistých nepopiratelných osobnostních kvalitách, které já osobně obdivuji a nikoliv o podpoře, vy víte koho.

Chtěl bych všem neukojeným svazákům, co už zase kydají na Nohavicu hnůj a označují ho kvůli tomu metálu za válečného štváče sdělit, že Jarek skládal a zpíval protiválečné songy už v době, kdy oni byli ještě na houbách nebo tahali kačera. Nebo lezli komančům do zadku angažovanou žurnalistikou, případně  legitimizovali jejich režim svým urputným mlčením.

A že všichni společně nejsou hodni ani pojídat banánové slupky ve stínu jeho osla.

Jarek, aby se vyjádřil k tomu, co se děje, nepotřebuje vracet metál nebo recitovat nějaká rituální zaklínadla. Je to básník, co zpívá a tak zazpíval i teď. A každého, kdo nemá v hlavě nasráno, z toho musí zamrazit. Víc protiválečně se už fakt projevit nejde.

Vždycky, když toho „udavače z Těšína“ poslouchám, si připadám menším a ještě menším, až jsem nejmenší na celém světě. Díky, Jarku. Ten metál si klidně nech, zasloužil sis ho.

Krajina po bitvě
Jaromír Nohavica (1988)
Míříme na sebe míříme já a ty
ticho je kolem jen pes štěká za vraty
na louce leží mrtví motýli
padá déšť do esšálků
jsme poslední dva kteří přežili
tuhletu dlouhou válkuMíříme na sebe míříme já a ty
v uších nám ještě zní vybuchlé granáty
a smrtka s kosou dělá resumé
prochází se v bílé róbě
no a my dva teď tady ležíme
v zákopech proti soběMíříme na sebe míříme já a ty
oba jsme utekli hrobníkům z lopaty
ve stovkách velikánských útoků
štěstí nám oběma přálo
a teď nás dělí jenom sto kroků
a je to moc či máloMyslíme na sebe myslíme já a ty
co včera platilo dneska už neplatí
však hrůza ještě visí nad krajem
těžké je mít se rádi
když jsme si postříleli navzájem
své nejlepší kamarádyNevíme o sobě nevíme vůbec nic
vzduch krví prosycen dýcháme z plných plic
pach smrti pod kůží je zarytý
končí se dějství prvé
ještě nám tady zbývá k prolití
dvakrát šest litrů krveMíříme na sebe míříme já a ty
ospalí žízniví hladoví vousatí
nebe se šeří už se blíží noc
oči jsou těžké jako kámen
ach koho žádat o radu a o pomoc
když oba usínámeA tak míříme na sebe míříme já a ty
padají hvězdy obzor je hvězdnatý
pod jedním nebem oba ležíme
hřejivá je náruč matky Země
a jak tak spíme oba ve snu kráčíme
já k tobě a ty ke mně

3,982 total views, 1 views today