Veřejnoprávní média by teoreticky měla poskytovat veřejnosti objektivní a obsahově vyvážené informace a k tomu účelu od ní také dostává peníze. Místo toho nám za ně ovšem poskytují téměř výhradně vidění světa svých zaměstnanců a malé skupiny vyvolených, kteří nahlížejí svět stejnou, či velmi podobnou optikou. K objektivitě a vyváženosti to má nekonečně daleko. K podobnosti s vysíláním týchž médií před rokem 1989 velmi blízko.

Dneska jsem v autě prakticky nonstop celý den poslouchal zpravodajství Radiožurnálu ze sjezdu Pirátů. Česká televize s ním pak večer otevírala své hlavní zprávy a věnovala mu 5 minut vysílacího času. Aniž bych o to stál jsem tak za své peníze obdržel o této straně poměrně rozsáhlý soubor informací z veřejnoprávních médií. Až potud je to naprosto v pořádku – od toho si přece veřejnoprávníky štědře platíme.

Kapánek smrdět to začne až v momentě, kdy si vzpomenu, že podobným způsobem a rozsahem kdysi referovala o sjezdech komunistické strany státní televize. Také toho bylo plné „zpravodajství“, také se to neslo v optimistickém duchu a také u toho míval obyčejný člověk dojem, že jde o sjezd dokonale mimo mísu se nacházejících mimozemšťanů. Až jsem zaslzel dojetím.

A pak jsem zapátral v paměti znovu, abych si připomněl ten samý veřejnoprávně-mediální humbuk způsobený loňskou prosincovou konferencí SPD, která je co do významu a velikosti voličské základny plně s Piráty srovnatelná. Jen ten program se kapánek liší. A hnilobný zápach výrazně zesílil. Protože jsem se nevzpomněl vůbec na NIC.

O prosincové konferenci SPD bylo totiž ve veřejnoprávních médiích téměř hrobové ticho. ČT 9. prosince 2017 této události věnovala v hlavních zprávách celých 40 sekund v desátém pořadí. V této souvislosti bych chtěl vzkázat veřejnoprávníkům a těm obskurním osobám na pozici radních, co údajně střeží zákonem požadovanou vyváženost vysílání, aby se vzali za ruce, společně se odebrali směrem k Neumětelům a po vzoru Přemysla Oráče se tam po zbytek svých prázdných životů věnovali výhradně zemědělství.

Celé roky jste nám cpali Kalouska takovým způsobem, že bych ho mohl obsáhle citovat zpaměti, dokonce už o tomto nepřehlédnutelném fenoménu vyšla i vědecká studie, a teď to budou další minimálně čtyři roky Kalousek a Piráti? Čistě proto, že televizní a rozhlasové redakce jsou téměř výhradně plné pseudopravicových liberálů, havlistů, neomarxistů, eurohujerů a eurotrotlů? A tím pádem na vyváženost a objektivitu ve jménu Bruselu, pravdy, lásky a pokroku prostě sere pes?

Topka a Piráti jsou podle nich demokratické strany západního střihu a tedy hodné větší pozornosti než strany podle jejich názoru nedemokratické a k východu se naklánějící – jako je třeba SPD, nebo KSČM. Kalousek a Bartoš jsou demokrati a Okamura s Filipem antidemokrati. Jasné jako facka. Proto je třeba natvrdlým koncesionářům a zároveň voličům ty první pravidelně zviditelňovat a laskavě o nich hovořit a ty druhé ignorovat, případně očerňovat.

Zákon nezákon. Demokracie pochopitelně ano, ale…

Můj laický odhad je, že zákony o České televizi a Českém rozhlase jsou nejporušovanějšími zákony v České republice. Jejich soustavné porušování přitom nikdo netrestá, upozornění na jejich porušování jsou ignorována a radní místo toho raději trestají za často vyfabulované prohřešky podobného rázu výhradně televize soukromé. Vždy se jedná o případy, kdy tato média nedrží basu a stanovenou ideovou stranickou linii.

Kudy z tohoto začarovaného kruhu ven je již delší dobu jasné. Jelikož média veřejné služby dlouhodobě neplní své zákonné povinnosti, což se odráží ve velmi nízké důvěře občanů v tyto instituce, je třeba je zrušit. Nebo zestátnit, jak navrhuje SPD. Občané nemají žádný důvod si mimo daně ze svých peněz platit píárko pro vyvolené, europropagandu, prázdné žvásty o ničem a příběhy místo objektivních informací.

Dostatek těchto nepostradatelných duševních statků nám již poskytují televize soukromé. A pokud se stát bez „státní televize“ a tedy své hlásné trouby neobejde, nechť ji klidně provozuje, ale ať ji proboha nemaskuje jakousi pofidérní veřejnoprávností, nevybírá na ní od nás další škvarky a nevydává ji za nezávislou a objektivní. Závislejší, neobjektivnější a tím pádem zbytečnější instituci aby jeden pohledal.

Už teď se těším na vyčerpávající celodenní vysílání z dubnového sjezdu komunistů.

689 total views, 1 views today