Bohumil B. Kartous, mluvčí českých elfů, poskytl médiím další zajímavý rozhovor.  Bylo to tak inspirativní čtení, že jsem se rozhodl trošku si s panem Bobem na dálku zapolemizovat.

Dneska je to bohužel dlouhé, ovšem viníky se podařilo odhalit. Můžou za to Bob, uprchlíci, Arabové, sentimentalita a hlavně EU. Bez které by bylo rozhodně líp. Skoro tak dobře, jako za socíku. Kdyby ovšem nebylo úplně všechno už dávno rozkradené. Následující text nemá žádný jiný účel, než v ruském zájmu zase trochu nahlodat západní vazbu republiky a zvrátit náš politický směr pomocí v něm obsažených masivních dezinformací. Vedou mne k tomu výhradně psychosociální důvody, frustrace a perverzní potřeba sdělit světu, že jsem někdo.

Komu z vás se to nechce číst celé, přejděte rovnou na kapitolu Manipuluji, manipuluješ, manipulujeme.

Je vcelku pochopitelné, že poté, co se naši elfové rozhodli vyjít z přítmí kyberprostoru a odhalit svou digitální existenci i záslužné poslání, je jejich mluvčí na roztrhání. Aby také ne, když ve volném čase z vlastní iniciativy bojují s Putinem a brání české uživatele internetu, cituji: „před jejich zmateností a neschopností kriticky uvažovat“ . Ještěže ty elfy, a nejenom je, máme.  Co bychom si bez nich v té džungli počali?

„Neschopní rozpoznat ve změti informací složitého digitálního věku pravdu od lži“, jak v onom intervjů hodnotí blíže nespecifikovanou část české populace elf Bob. Na základě této analýzy se tedy elfové rozhodli podat nám nezištně další pomocnou ruku a tou digitální změtí nás doprovázet, abychom díky své totální imbecilitě nepodlehli svodům Východu.

A nyní konkrétně k některým bodům argumentace mluvčího elfů:

Bohumil Kartous usedá k počítači, otevře Facebook a hned první příspěvek ho zaujme. Uživatel, jenž na profilové fotce vystupuje ve vojenské uniformě s ruskou vlajkou v pozadí, na čtyřech řádcích urazí kdekoho; bývalého prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše, exministra kultury Daniela Hermana, režiséra Jana Hřebejka, Piráty a nevynechá ani maďarského filantropa George Sorose…Jeho příspěvek nedává smysl, je to hrozný blábol…

Printscreen trollova fejsbučku by se hodil. Takto musíme spoléhat pouze na Bobovu verzi, ale dejme tomu. Troll má prý na fotce uniformu a ruskou vlajku a proto je troll. Ano, je skutečně vysoce pravděpodobné, že proruský internetový propagandista, jehož úkolem je nenápadně rozvrátit západní civilizaci kritikou řízeného zalidňování Evropy negramotnými muslimy skrze český fejsbuček, si do profilu dá přesně takovouhle fotku.

Urazit na pouhých čtyřech řádcích tolik osob a politických subjektů najednou je obdivuhodný výkon. Urážka je formou kritiky a na všech zmíněných subjektech „trollova“ zájmu je toho ke kritizování spousta. Kritizovat, či urážet Drahoše tedy automaticky znamená, že kritik usiluje o likvidaci demokracie a slouží cizím zájmům? A pokud je tedy „troll“ kriticky naladěn tímto směrem, maďarského „filantropa“ Sorose vynechat nemůže, i kdyby chtěl. Protože ten tahá za nitky. A je to asi takový „filantrop“, jako naprostá většina lidí, kteří přišli ke svému závratnému majetku cestami, které ani při nejlepší vůli nelze označit za chvályhodné a kteří ho nyní využívají k cílům, které ani při nejlepší vůli nelze označit za lidumilné.

Je podle toho, co říká Bob a co vidíme denně všude kolem sebe hlavním a často jediným znakem „trolla“ veřejný kritický přístup ke způsobu, jakým vládnoucí elity zacházejí s fakty, realitou, společností, národy, planetou a názorovými  oponenty?

Zda onen status „nedává smysl a je hrozný blábol“, nemůžeme posoudit a opět musíme věřit Bobovi. Nu, já tam tedy nějaký smysl vidím – vyjádření nechuti k počínání té části společnosti, co za ní kope elf Bob. A údajná urážlivá až primitivní forma? Opět známe pouze elfí verzi. Každý ale bohužel není tak vzdělaný a kultivovaný, jako průměrný elf.

Manipuluji, manipuluješ, manipulujeme

Následuje z mého pohledu nezajímavější část. 245 lajků, 47 podpůrných komentářů  a 326 sdílení je další jasný důkaz výskytu trolla. Slušného, proamericky a evropsky smýšlejícího člověka by přece nikdo tak nelajkoval:

Příspěvek od voleb nasbíral 245 lajků, 47 podporujících komentářů a 326 sdílení. Hned pod ním je falešná „zpráva“ o debetních kartách pro uprchlíky, výňatek z údajné „francouzské knihy o sexuální výchově dětí“, kde je vyobrazena bílá matka, tmavý otec a pod tím komentář – „nechutná manipulace“. Manipulací je však samotná zpráva.

„Falešnou“ zprávou o debetních kartách pro uprchlíky elf Bob pravděpodobně myslí tuto informaci například agentury Reuters z loňského roku, kde se hovoří o společném programu George Sorose, Mastercard, EU a OSN zvaném Humanity Ventures, do kterého jen filantrop Soros nalil minimálně půl miliardy dolarů a jehož náplní je rozdávání kreditních karet Mastercard imigrantům. Informace měla tehdy v mainstreamu prakticky nulovou publicitu, do širšího povědomí české veřejnosti pronikla se značným zpožděním až prostřednictvím „dezinformačních“ zdrojů a šířila se po fejsbučku. A co nezmíní ČT, to přece neexistuje, ergo kladívko jde o hoax a kdo ho šíří je ruský troll. Bobe, závidím vám tu lehkost bytí.

„Manipulací“ o „údajné“ francouzské knize o sexuální výchově dětí Bob pravděpodobně myslí tuto francouzskou učebnici sexuální výchovy pro děti, vydanou vydavatelstvím Nathan na základě státní zakázky a distribuovanou do francouzských předškolních a školních zařízení. Jmenuje se „Jak dělat děti? Otázky a odpovědi“ a na titulní straně je obrázek šťastné, typicky francouzské rodinky skládající se z bílé, intelektuálně vypadající maminky, velice snědého tatínka arabského typu a dvou rozkošně kávových dětiček.

V obou případech se opět pohybuji v rovině spekulace a odhadu z toho důvodu, že  pan Kartous bohužel trpí odporem ke zveřejňování důkazů, či alespoň faktů. Což vidím jako menší problém v případě, když někoho v médiích označuji za loutku cizí mocnosti šířící dezinformace. Zvláště pokud přitom sám používám dezinformace.

Z mého pohledu se totiž mluvčí elfů zcela zjevně dopouští přesně toho, co sám prohlašuje za základní poznávací znak „trolla“ – šíření dezinformací. Vychází mi z toho zajímavé zjištění. Elfové v boji proti dezinformacím sami používají dezinformace. Což by bylo v pořádku v případě soupeření tajných služeb, což bohužel není tento případ. „Dezinformace“ proti nimž bojují amatéři označující se za elfy, jsou až příliš často pouze informacemi, které jen neprošly nějakým pofidérním sítem – politické korektnosti, názorové nevhodnosti, nebo, jako v tomto případě, hodnotového žebříčku jedné malé periferní sociální skupinky.

Opakování je matka moudrosti

Pokračujeme v rozboru. Mluvčí elfů o trollích technikách:

Jejich témata se opakují pořád dokola – uprchlíci, Arabové, za všechno může Evropská unie a bez ní by bylo líp, sentimentální postoje k minulosti, výkřiky typu – všechno se rozkradlo.

Uprchlíci – Místo toho, aby se troll po vzoru ČT věnoval nějakému skutečně palčivě aktuálnímu tématu, jako třeba stavu D1, nebo situaci v lyžařských areálech, píše furt dokola o uprchlících, kteří nikoho nezajímají a problémy s nimi žádné nejsou.

Arabové – Také absolutně zbytečné téma. Arabové jsou naprosto bezproblémové etnikum, které miluje bližního svého s jakýmkoliv vyznáním i bez něj, psi, homosexuály, své manželky, mír a práci. A rádi by, abychom takoví už brzo byli i my.

Za všechno může EU a bez ní by bylo líp – Ano, může. A bylo by bez ní líp. Uznávám, je to věc názoru, ale zatím není zločinem svůj negativní názor na EU vyjadřovat a opakovat do zblbnutí. Stejně, jako nám eurohujeři, jejichž internetovou divizí elfové nade vší pochybnost jsou, do zblbnutí opakují, že EU vynalezla kolo, mír a jen díky ní jsme slezli ze stromů.

Sentimentální postoje k minulosti  – Má každý normální člověk. A je prostým faktem, že za komunistů se některým vrstvám společnosti žilo lépe. Opět je možné o tom diskutovat, ale říkat to nahlas je naprosto legitimní a neznamená to, že hlasatel tohoto názoru je agentem GRU toužící po restauraci SSSR.

Všechno se rozkradlo – Ano. Téměř všechno se rozkradlo a co se rozkrást dosud nestihlo, na tom se usilovně pracuje. A je třeba o tom psát a mluvit stále dokola. Protože tady si nenasušil a nehrabe pod sebe jenom Babiš, ale kde kdo, včetně většiny jeho nejhlasitějších kritiků.

Smyslem toho všeho je vyvolat pocit nejistoty, nahlodávat západní vazby České republiky a pomocí masově šířených dezinformací zvrátit náš politický směr a obrátit ho od liberální demokracie k autoritářskému systému kvůli zmatenosti a neschopnosti uživatelů internetu kriticky uvažovat.

Smyslem toho všeho je kritika slepě naivní, výhradně západní vazby ČR silně připomínající vazalství a masově šířených dezinformací, jejichž účelem je učinit pro masy stravitelnější stále postupující a elitami řízený přechod od liberální demokracie k autoritářskému systému. To vše kvůli zmatenosti a neschopnosti části uživatelů internetu kriticky uvažovat.

Souhlasím s generálem Jiřím Šedivým, který řekl, že nehrozí konvenční konflikt s Ruskem, ale hybridní válka se děje už dlouho. Máme prokázané ovlivňování voleb v USA, nálady kolem brexitu, v Česku byla před prezidentskými volbami zcela zřetelná antikampaň proti Jiřímu Drahošovi ve prospěch proruského Miloše Zeman.

„Hybridní válka se děje už dlouho.“ Může být. Ovšem válka znamená, že obě strany bojují. Rusové nás zkoušejí zhybridnit tady, NATO a spol. zase tam u nich. Kdo jsi bez viny, první hoď kamenem. Jestli panu Kartousovi dobře rozumím, tak my Rusko můžeme dudlat horem dolem, ale ono nás ne.

Ovlivňování voleb v USA už se prokázalo? Tak to mi ušlo. Pan Mueller už zveřejnil ty nezvratné důkazy, o kterých se hodně píše, ale které zatím nikdo neviděl?

Ani s Brexitem to není o moc lepší. Pokud vyloučíme hysterické spekulace a zbožná přání, zůstane nám v rukách to samé, co v případě amerických voleb. Na jedné straně je do nás neustále vtloukáno, že Rusko je zaostalé samoděržaví na úrovni 19. století a zároveň je požadováno, abychom bez výhrad přijímali tvrzení, že v kyberprostoru nemají jeho státní hackeři žádnou konkurenci a dokáží prolomit jakoukoliv obranu. Ano, Putinovi se nepochybně hodí rozhádaná EU, já na jeho místě bych to rozhodně chtěl, ale zatím se jeho aktivitu v této oblasti nikomu nepodařilo věrohodně prokázat. Doposud se to celé pohybuje  pouze v rovině na první pohled vachrlatých spekulací, blábolů a tvrzení proti tvrzení.

A to, že jedním z nejhlasitějších a nejcitovanějších zastánců této teorie je u nás bývalý neúspěšný pornoherec a cizí mocností placený profesionální rusofob, to celé staví do ještě nepravděpodobnějšího světla. Mimochodem, poslední o co naprosto logicky stojí USA, je jednotná, hospodářsky silná, vojensky soběstačná a sebevědomá EU sledující vlastní zájmy. EU, která tím pádem není závislá na postojích USA, armádě USA, zbraních z USA, zboží z USA, energiích z USA, dobré vůli USA. Ovšem USA tady žádnou propagandu neprovozují, nikoho tady neplatí za hájení svých zájmů, jejich špioni tu masivně nerejdí a jejich trollové na síti proamericky netrollí. A to je, milé děti, konec pohádky a příště vám povím tu O Karkulce.

Ano, proti Drahošovi byla nepochybně vedena „antikampaň“ ve prospěch Miloše Zemana, tady se s Bobem shodneme. Tak, jako je vedena při každých volbách a nejen proti Drahošovi. Na tomto principu to totiž celé funguje. Politici se snaží najít soupeřovo slabé místo a zaútočit na něj. A pokud jich máte tolik, jako pan akademik, tak prostě prohrajete. Někdy to je fér více, jindy méně. A naprosto stejná, možná i údernější „antikampaň“ byla vedena proti Zemanovi. Komu žalovati. Analogicky to funguje i mezi tábory příznivců jednotlivých politiků.

Poznámku o „proruském“ Zemanovi komentovat nebudu, vypovídá o panu Kartousovi a jeho motivacích dostatečně sama o sobě.

Ztroskotanci a zaprodanci

O co elfům jde? „Dostat se ke kořenům, najít hlavní distribuční uzly a tvůrce dezinformačních příspěvků a přesvědčit je, aby toho zanechali. Případně zveřejnit jejich identitu, což je pro ně mimořádně nepříjemné,“ říká Kartous.

A údajně se to daří. Elfům se prý již podařilo infiltrovat diskusní fóra, která trollové využívají k vzájemnému domlouvání, a identity některých odhalit. Zatím je však nechtějí zveřejnit. Podle Kartouse bývají motivace trollů různé.

„Pro některé je vytváření a šíření nenávistných zpráv jejich vlastní disciplína, způsob sebeuspokojení. Vedou je k tomu psychosociální důvody, životní frustrace a perverzní potřeba sdělit světu – já jsem někdo a já vám ještě ukážu,“ vypráví Kartous. „Část z toho, co k nám míří, jde z Ruska a my se domníváme, že jsou za to placeni,“ doplňuje. Detaily nicméně sdělit nechce.

Dostat se ke kořenům bude těžké. A pokud jsou ty kořeny skutečně tak vysoce profesionální, jak nám Bob a spol. tvrdí, tak to je nemožné. Jak by mohlo hejno lehce infantilních (jsme elfové) amatérů (lékaři atd.) porazit v kybersouboji i pro západní tajné služby nepolapitelné profesionály? Co to je za diskusní fóra, kde se trollové domlouvají, jak rozloží českou demokracii a nastolí cara? Nějaký příklad by neškodil. Alespoň jeden. Možná Přátelé Ruska či Konvičkova 7Republika?

Pan mluvčí dále pokračuje hlubokou sondou do hlubin trollí duše. Část trollů jsou podle něj frustráti se širokou škálou osobních problémů a část to provozuje jako džob za mrzký rubl. Pokud bych chtěl být tradičně škodolibý, poznamenal bych k tomu, že tuto motivační charakteristiku lze podle mnohých náznaků výborně použít i na „elfy“. Kromě toho rublu, pochopitelně. Z toho, že by byli někteří elfové placeni v rublech je nepodezřívám ani já.

Asi největší vadou na kráse tohoto rozhovoru s mluvčím elfů je fakt, že žádný z jím prezentovaných jasných důkazů o existenci rozsáhlého protistátního spikleneckého centra, řízeného přímo z Kremlu osobně Putinem nelze podle něj zveřejnit. Top secret.

Takže, jak to celé zhodnotit? Nemám problém s tím, že se někdo označí za elfa a snaží se veřejně šířit elfí světonázor. Ale svoboda každého elfa končí tam, kde začíná svoboda „trolla“. Protože nejen elfové mají svou pravdu. I ostatní pohádkové bytosti mají každá tu svou. Trollové, ježibaby, hejkalové, skřítci, skřeti, jezinky, upíři, víly, motýl Emanuel, Rákosníček, Křemílek, Vochomůrka, Rumburak a dokonce i lehce retardovaná maková panenka.

A každý z nich má stejné právo svou pravdu šířit přesně tak, jako ho mají elfové. V rámci nějakých obecných pravidel. Jako třeba nevyzývat motýla Emanuela, aby zaútočil molotovovými koktejly na pařezovou chaloupku, protože v ní žijí na hromádce dva nesezdaní homosexuálové. Nebo označovat někoho za proruského „trolla“ v podstatě pouze proto, že uráží Drahoše, kritizuje Brusel a nechce demokratizovat Rusko pomocí jaderné války.

Ale stanovením obecné hranice nezbytné zákonnosti by to omezení mělo končit. Maximálně ještě nějaká zcela elementární morální pravidla. Hlavně žádné lidové ani elfí soudy. Říkej si, co chceš, tvá slova jsou tvou vizitkou.

A hlavně ne amatérské soudce, kteří označí jako hoax pravdivé informace jenom proto, že je zveřejní někdo, kdo šíří názory, které se jim nelíbí a tím pádem je považují za pro společnost škodlivé. Kteří na svém oficiálním fejsbučku označují nahlašování „nenávistných“ projevů fejsbuku a trestných činů z nenávisti policii za „občanskou povinnost“.

Ovšem jeden rozdíl tady je. „Trollové“ jsou uměle vytvořená účelová kategorie  kam podle Bobových měřítek patří minimálně polovina veřejně aktivního národa. Skutečných „trollů“ mezi nimi bude zanedbatelné množství. Zbytek jsou prostě jen nasraní lidé, kterým to, co reprezentují právě „elfové“ už začíná silně lézt krkem. A nechtějí nic jiného, než aby jim všichni šiřitelé pokroku a samozvaní ochránci jejich mravnosti jejichž smysl života spočívá ve „vylepšování“ životů druhých, dali pokoj a starali se více sami o sebe a mnohem méně o druhé.

Kdežto „elfové“ představují malou, výrazně menšinovou skupinku v hromadě jiných skupinek, které by chtěli přetvořit svět k obrazu svému. To v tom lepším případě. V tom horším k obrazu někoho jiného. Kde Bob vidí Moskvu a Putina, tam „trollové“ zase Brusel a Sorose. Remíza.

I když hluboce nesouhlasím s tím, co Bob dělá a říká, neupírám mu právo to dělat i říkat. Do soutěže idejí a myšlenek patří i jeho názory. Ale ty moje taky. A fakt bych ocenil, kdyby to Bob viděl stejně. A to, čí názor je lepší, hodnotnější, pravdivější, falešnější, kolaborantštější nebo prostě jen blbější, bych nechal na lidech. Jsou si to schopni přebrat a vyhodnotit sami. I bez elfů.

1,822 total views, 1 views today