Budoucností každé země jsou děti. Hodnotnější investice než děti neexistuje. Zapomeňte na zlato, lithium, cenné papíry, fabriky, dálnice, řepku, Picassa, digitalizaci nebo průmysl 4.0. To jediné, co má smysl, jsou děti.
Pokud stát neinvestuje v první řadě do dětí – a to především do jejich zdraví a vzdělání – nebude tady mít kdo tu slavnou robotizaci realizovat. Protože místo zdravím kypících inženýrů tady budou převažovat hejna bledých, nevzdělaných chcípáčků. To, že každá další mladá generace je díky této krásné nové době zase o něco blbější a zase o něco nezdravější než ta předchozí, je snadno dohledatelný fakt. Vzdělání si ale nechám na jindy, dneska to bude o tom zdraví.
Jedním z faktorů podílejících se na zhoršujícím se zdraví dětí, je diabetes. Každým rokem stoupá počet dětských diabetiků, v současnosti je jich třikrát více, než před dvaceti lety. V republice existuje jedna jediná specializovaná lázeňská léčebna pro tyto děti a tou je Mánes v Karlových Varech. Nemocné děti se tam nejen léčí, ale také se tam společně se svými rodiči učí s diabetem žít. Je to vysoce specializované, ojedinělé a unikátní pracoviště a to hlavně vzhledem k tomu, že jeho personál – především sestry – disponuje kromě nelehké úzké specializace především arzenálem dlouholetých a naprosto nenahraditelných zkušeností.
A tahle unikátní, ojedinělá a specializovaná léčebna se možná bude rušit. Respektive podle slov vedení nemocnice Na Bulovce, pod kterou od roku 2018 spadá „vracet státu“ . „V době, kdy směřujeme k ekonomické stabilizaci nedává smysl, abychom si nechávali dlouhodobě ztrátové Lázně Mánes na které každý rok doplácíme částkou přesahující deset milionů korun,“ píše se dále v interním dokumentu nemocnice zaslaném do léčebny.
Vida, dětská léčebna nevydělává, kdo by to byl řekl.
Kromě toho, že ztrátový karlovarský Mánes zadlužené pražské Bulovce nevydělává na její miliardové dluhy, se v dokumentu uvádějí i další důvody, proč Bulovka už dětskou léčebnu nechce. Některé z nich zazněly i v televizní reportáži.
Mánes je totiž na spadnutí. Jeho budovy pocházejí z Benešova lupu spáchaného na sudeťácích, takže jsou sice postavené s německou důkladností a jen díky tomu doposud stojí, ale nic nevydrží věčně. Naposledy do nich investoval bolševik, kterému ztrátovost státní dětské léčebny zjevně nijak nevadila a provozoval ji bez problémů čtyřicet let. Od roku 1989 se na ty baráky v podstatě až na kosmetické úpravy nesáhlo. A přesně podle toho vypadají. Okamžitou nutnou investici Bulovka odhaduje na minimálně 100 milionů, uvedení do důstojného stavu ve společnosti, která si své děti, svou budoucnost hýčká, bude něco okolo půl miliardy.
Velice zajímavým argumentem Bulovky proč chce poslat unikátní dětskou léčebnu do kytek je malá konkurenceschopnost. „V Karlových Varech lázeňská nabídka výrazně převažuje nad poptávkou a Mánes je navíc daleko od centra.“ Opakuji, že léčebna Mánes dělá něco, co nikdo jiný nejenom ve Varech, ale ani v celé zemi nedělá. „Daleko od centra,“ hm. To je v případě léčebny na jinak nádherném místě u lesa a pacientů léčených mimo jiné i pohybem velice relevantní a zásadní argument.
Taky sestřiček a doktorů je prý v Mánesu trvalý nedostatek a i proto je třeba se ho zbavit. To je pravda. Ale uklidňuje mne, že alespoň na té Bulovce a ostatně i všude jinde mohou sestřičkami a doktory dláždit svá mramorová nemocniční nádvoří s fontánami.
Někdo možná namítne, že ředitel Kvaček přece neříká, že Mánes zavře, ale jen ho vrátí státu. Protože nenese a musela by se do něj vrazit bambiliarda. Jedná se přece o jeho převzetí státními lázněmi Kynžvart, takže se nic nezmění. Ano, to je pravda. Ale Kynžvart rovnou říká, že si Mánes převezme a zachová ho pouze v případě, že stát poskytne garanci investic. Na tu bambiliardu, bez které Mánes dál nemůže fungovat. Čili jinými slovy jinak si Kynžvart převezme jen ty diabetiky a unikátní koncept a pokusí se to nějak zbastlit s tím, co dělá teď. S tím, že odborně špičkový personál Mánesu, mimochodem s věkovým průměrem sester 50+, může jít pracovat do Kynžvartu.
Výborný nápad. Takže se všechny ty sestry s důchodem na dohled seberou, všechno ve Varech prodají a přestěhují se do Kynžvartu? Nebo budou těch padesát kilometrů do té prdele v hlubokých lesích po šílených cestách denně dojíždět vlakem, autobusem a v poslední fázi koňmo? Pokud by se těm líným kůžím náhodou tohle absolvovat ze záhadných důvodů nechtělo, Bulovka má i další řešení. Sestry se také mohou přestěhovat do Prahy a nastoupit na Bulovce. Nebo jít na úřad práce, který už Bulovka oslovila. Jistě, proč ne, je přece nová doba. Co nevydělává, co není ochotno se za prací odstěhovat, čo je kolísavé, nech odpadně. Jenže ono to je kapánek složitější.
Protože personál Mánesu dostal také nabídku jít například pracovat do Slatinných lázní Toušeň. Které také patří Bulovce, které jí zřejmě nijak nezatěžují a které si proto hodlá ponechat. Přestože také potřebují investice jako sůl, cca 250 milionů. A které přesto Bulovka protlačila do Národního investičního plánu akcí a do kterých hodlá nasypat fakt velkou hromadu peněz. Takže na unikátní dětskou léčebnu Bulovka peníze nemá, ale na naprosto tuctové lázně pro dospělé je sežene. Zajímavé.
Ale svým způsobem ředitele Kvačka chápu. Převzal nejzadluženější špitál v zemi a snaží se s tím něco dělat. Minimálně k diskuzi ale je, jakým způsobem.
Nevím, školy nemám, ale nebylo by nejjednodušší řešení, kdyby si Mánes, ten horký brambor, co nevydělává a nikdy vydělávat nebude, prostě místo dalšího přehazování do státního Kynžvartu nechala státní Bulovka a nic se nikam nešíbovalo nebo nezavíralo? Nejjednodušší a hlavně pro ty děti i tuhle zemi nejlepší by bylo, kdyby si stát, respektive vláda konečně vytáhla hlavu z prdele a z těch stovek miliard, které si hodlá půjčit na „investice“ , uždíbla malinkatý kousíček a vrazila ho do Mánesu.
Protože to, v jakém stavu Mánes je, není vina Bulovky, ale státu. Od Babiše, Sobotky a Nečase až po Klause se Zemanem. Všech těch chytrolínů, co tak zbožně vyslovují slovo „investice“ a co vráželi a vrážejí naše i cizí peníze všude možně, včetně vyhazování z oken na „národní stadiony“ a podobné kraviny. O evropských dotacích ani nemluvě. 50 mega na Čapí hnízdo, aby se pan premiér měl čím prsit nebo 100 na jeho linku na výrobu toastů z pilin a řepky se sehnalo obratem ruky, ale na opravu dětské léčebny z Brusele nejde vydyndat nic? To jako vážně??
Na opravu a provoz dětské léčebny peníze nejsou a na tohle jsou?
156 milionů ze státní kasy jen pro Člověka v tísni se v roce 2017 našlo, ale pro dětskou léčebnu Mánes ani koruna? Za 156 milionů by se opravila minimálně půlka. Je důležitější zdraví našich dětí, nebo pochybná politická neziskovka, která se významně podílí na jejich politické indoktrinaci a celkovém zblbnutí ? Ta by si absence patnácti milionů v tom šíleném balíku ani nevšimla a Mánes by za to fungoval celý rok. V roce 2016 se našlo 19 miliard pro celý neziskový sektor, ale pro jednu státní dětskou léčebnu v ruinách nic? Na to, aby Pelta a jeho kámoši mohli lítat na fotbal dáme miliardy a na opravu baráku pro nemocné děti nic? Vážně? Pro malé i velké Nigerijce se letos našlo skoro 239 milionů, ale pro české a moravské nemocné děti nic? Za 240 mega by se opravil celý Mánes.
Na rizikové chování vyplázneme jen letos 42 000 000? Co to, proboha, je? Za 42 mega by Mánes mohl fungovat tři roky. A tak dále. Chce se mi zvracet. Je něco velice shnilého ve státě českém.
Já považuji za logické, že nejdřív by se veřejné peníze měly dávat na věci, které potřebuje tahle země a její občané, jako například na dětské léčebny. A teprve potom, to, co případně zbyde, dát i na věci, bez kterých se lze docela dobře obejít nebo někam do ciziny na cizí dětské léčebny. Ale samozřejmě chápu, že podle logiky se v byznysu zlatých dolů veřejných penězovodů nikdo neřídí.
V závěru televizní reportáže o ruinách Mánesu ministr zdravotnictví velice nadějně a zjevně velice informovaně prohlásil, že: „Pokud ty peníze budou potřeba a budeme muset investovat, tak jsme k tomu připraveni.“ No, uvidíme, jak říkal ten slepej. Ech, pardon, člověk se zrakovým postižením.
Pro větší vhled do problematiky přidávám závěrem několik poměrně zajímavých výňatků z rozhovoru tehdy čerstvého ředitele nemocnice Na Bulovce Kvačka pro Zdravotnický deník v lednu 2019:
Jestli se tady chceme udržet jako veřejná nemocnice, neměli bychom se bavit o tom, který obor vydělává, ale měli bychom být zaplaceni podle potřeb pacientů. Tam se budeme snažit během tohoto roku posunout…
Nemyslím si, že by primární motivací veřejné nemocnice měla být otázka, co je placeno dobře a co špatně. Je to přeci čistě administrativní věc a za pár let mohou být podmínky jiné. Pokud si budeme vybírat jen ziskové obory a ostatní tlumit, pak nebudeme sloužit občanům spádového území. Pomalu zavřeme běžnou internu, běžnou chirurgii a budeme dělat jenom lukrativní věci? Tudy jít nemůžeme a nechceme…
V Mánesu je zase zajímavé, že jsou to jediné lázně zaměřené na dětskou diabetologii a obezitu – tomu jsou vyčleněny dva domy. Ve třech domech se zabývají pohybovým aparát a jeden dům je zavřený. Ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatel nedalo za posledních deset let do té zavřené části ani korunu, ani bohatá Homolka, která Mánes měla pod sebou, celou tu dobu nepřispěla. My se pokusíme lázně revitalizovat v kontextu služeb a poslání celé nemocnice…
A jeho výrok ze včerejší televizní reportáže:
Pro nemocnici Na Bulovce lázně v Karlových Varech nikdy nebudou tou prioritou.
Proč není ze samé podstaty věci věčně ztrátová dětská léčebna v jiném městě prioritou pro předluženou nemocnici Na Bulovce umím se velkým sebezapřením a pomocí vypnutí půlky mozku jakž takž pochopit, ale proč není prioritou ani pro tenhle stát, nepochopím nikdy.
2,430 total views, 1 views today
Comments are closed.