Pamatujete se ještě na tohohle chlápka? Jmenuje se Arnaud Beltrame. V březnu letošního roku ho byly všude plné noviny. Dobrovolně se tehdy ve francouzském Trébes nabídl islámskému teroristovi jako rukojmí výměnou za jednu ženu. Stálo ho to život. Teď po něm chtěli pojmenovat náměstíčko někde na předměstí Marseille. Neprošlo to, zbožní muslimové by se mohli urazit.

Terorista, jehož jméno není důležité, už předtím ve jménu učení proroka Mohameda zabil tři lidi a v místním supermarketu držel rukojmí. Za poslední z nich, pokladní, se mu nabídl výměnou četník a věřící křesťan Beltrame, ačkoliv mu bylo jasné, že to nejspíše nepřežije. Nepřežil. Muslimský terorista ho postřelil a podřízl.

Macron pak ronil slzy u rakve pokryté státní vlajkou, udělil mu vysoký metál a nazval ho mimořádně obětavým hrdinou, kterým nade vší pochybnost také byl. Francouzská, evropská i světová média se společně s tragicky se tvářícími politiky rozplývala nad jeho statečností, která nebude nikdy, nikdy, nikdy zapomenuta.

Nyní, po půl roce, se jeho jméno opět objevilo v novinách. V týdeníku jménem Valeurs actuelles. V souvislosti, ve kterou se nechce ani věřit, ale která je holým faktem. Od tohoto týdeníku informaci převzalo ještě několik dalších francouzských médií, zbytek Evropy a světa zachovává, zřejmě stále z piety, hrobové ticho. České ticho je ještě o jeden level pod hrobovým.

Beltrame totiž nebyl pravicový extremista, fašista, levicový aktivista, uprchlík, homosexuál ani squatter, neřku-li chudák utiskovaný muslim. Byl jenom bílý četník, heterosexuál a katolík, který prostě jen dobrovolně obětoval svůj život, aby jiný zachránil. Buzní manželství, zlý Putin, muslimská práva, saúdská ropa a bohatá úroda řepky jsou pochopitelně mnohem důležitější témata.

V Marseille chtěli po statečném Arnaudu Beltramovi pojmenovat nějaké veřejné místo v 15. obvodu. Aby jeho jméno a čin neupadly v zapomnění, jak se před půl rokem všichni bušili v prsa.

Tamní levicoví zástupci lidu to při jednání na radnici zablokovali. Nejdříve sice mlžili, že místo není dost důstojné pro takového hrdinu, ale nakonec uvedli pravý důvod svého kategorického veta.

Místní velice silná muslimská komunita by to prý považovala za provokaci.

Sic transit gloria mundi.

2,220 total views, 4 views today