Téměř po každém dalším definitivním vyvrácení některého z pravicově populistických „mýtů o EU“ –  jako je například známá ruská dezinformace hlásající, že o zákazu prodeje klasických žárovek v ČR se rozhodlo v Bruselu a nikoliv v Praze – nám je téměř pokaždé také sděleno, proč těm průhledným lžím věříme. Protože prý nemáme ani ponětí o tom, jak EU – chrám demokracie – vlastně funguje. A v pozadí této informace téměř pokaždé pochopitelně zní nevysloveným, jemně káravým témbrem chápavého městského vzdělance: „Vy natvrdlí venkovani!“ 

A protože se blíží volby do europarlamentu tak rozhodně neuškodí, když se my, natvrdlí venkované, pokusíme v tomto dovzdělat a zjistit si, jak to v tom „chrámu demokracie“ tedy vlastně funguje. Jak je v něm uplatňována „vláda lidu, prostřednictvím lidu a pro lid“ , jak zní jedna z nejznámějších definicí demokracie. Abychom dokázali více odolávat ruským dezinformacím. O žárovkách, banánech a o tom, že lid České republiky už si nevládne. A o tom, že na způsob vlády, který uplatňuje Brusel, už nemá „lid“ prakticky žádný vliv.

A jelikož strávit dlouhé hodiny studiem unijní procedurální legislativy je úkol hodný Sysifa, našel jsem pro vás mnohem stravitelnější způsob jak zvýšit svou znalost o podstatě fungování Evropské unie. Stručný a velice názorný přehled o tom, jak to v Bruselu chodí, představila už v roce 2016 německá veřejnoprávní televize ZDF v jednom z dílů satirického pořadu Die Anstalt (Blázinec) – Grand Hotel Evropa.

Ano, i takto mohou vypadat pořady veřejnoprávní televize. V zemi, která je v praktické aplikaci politické korektnosti na společnost o celé věky před námi. Jak je to možné, nemám páru a vždycky znovu nad tím užasnu. Pochopitelně doporučuji shlédnout případně i další díly, nebudete litovat. Jeden, o Sýrii, mám i tady v archivu.

Politická satira této úrovně a provedení je něco, co je velice vzácné. A pokud bude EU „fungovat“ stále tak, jak funguje dnes a bude se vyvíjet v to, co toto dnešní fungování predikuje, bude v budoucnosti čím dál vzácnější a nakonec se stane varovným muzeálním reliktem té hrůzné doby, kdy Evropě vládl bílý heterosexuální kapitalista.

Edit 27.6.2019:

Původní zdroj z jůtubu zřejmě po nějaké další vlně čistek nepovolených názorů již nedostupný. Nalezen náhradní.

58 total views, 3 views today