Jeden můj příznivec mne nedávno seznámil s tvorbou nizozemského komentátora Arjena Lubacha. Jeho pravidelný satirický pořad s milionovou  sledovaností, jehož mottem je – Laciný obsah a hlubokomyslné vtipy – se jmenuje Neděle s Lubachem  a tento rok starý díl Falešné zprávy z Ruska.

Mám rád satiru, ještě raději mám politickou satiru a fakt, že se u nás nic ani vzdáleně podobného nevyskytuje, mi už dlouho způsobuje hlubokou depresi. Kdysi se tento žánr pokoušela provozovat  dvojice Šimek – Bubílková, nicméně jejich pořady S politiky netančím a Politické harašení spíše než politickou satiru připomínaly předlistopadový „humoristický“ časopis Dikobraz, nebo absolutně nezávadně sterilní tlachání ve Všechnopárty Karla Šípa a oba zaslouženě chcíply na úbytě. Pozdější samostatnou činnost paní Bubílkové ponechám bez komentáře.

Proč tady ani třicet let po návratu mezi země s garantovanou „svobodou projevu“ – do uvozovek to dávám proto, že tento stav tu máme pouze de iure, nikoliv de facto – nemáme žádný takto pálivý satirický pořad, který by stál za zmínku, nějak nechápu.

Respektive asi chápu. Člověk, který by byl ochoten si dělat veřejně kozy z oficiální politické doktríny trvalého oblbování a manipulace veřejnosti, kterou přijala za svou a dále ji šíří značná část společenských „elit“, by musel být tak trochu blázen. Protože nikdo „normální“ by na sebe úděl dobrovolného společenského vyděděnce asi nevzal. Takový osud by totiž na něj nepochybně čekal, kdyby svým pořadem rozkopával pracně uplácané bábovičky většiny svých „elitních“ kolegů.

Takže se prostě musíme spokojit s tvorbou z jiných, zřejmě skutečně stále vyspělejších zemí, kde se takoví blázni tu a tam sporadicky vyskytují. Například populární německý ansámbl Die Anstalt , nebo právě dnes představovaný nizozemský Lubach. Život mají nepochybně stejně těžký, jako by ho měl i náš neexistující satirický politický komentátor, ale přesto existují (zatím) a pro miliony lidí jsou důležitou součástí mediální scény. Ovšem pokud bude pokračovat snaha vládnoucích progresivistů v těchto zemích o neustálou korekci svobody projevu, nemají tyto pořady žádnou budoucnost. Takže my jsme vlastně svým způsobem napřed, protože u nás ani nevznikly…

Tento díl Neděle s Lubachem o „záplavě ruských fake news ohrožujících demokracii“ jsem vybral záměrně, neboť se pěkně hodí do současné situace u nás, kdy Zeman opět s velikým gustem zlomyslně načůral progresivistům do pečlivě postaveného mraveniště a tam nyní stále ještě probíhá vydatné hemžení. A někdo, kdo by toto téma dokázal uchopit podobně jako Arjen Lubach, tady velice chybí.  Dobře se bavte.

1,212 total views, 1 views today