„Český D. Trump“, napsal Soeren Kern z Gatestone Institute o Babišovi. Představil ho světu jako protisystémového sympaťáka, zuřivého antimultikulturalistu a českého vlastence, jenž hýčká živnostníky jako v bavlnce. Bydlet taky v Ňujorku a nemít tudíž ani páru o českých reáliích, z fleku bych to šel Andymu za týden na ambasádu hodit.

Gatestone je solidní podnik a S. Kern je výborný analytik a komentátor. Nicméně i mistr tesař se někdy utne. A utnout se lze nejsnáze, píše-li autor o něčem, co je mu dokonale neznámé a děje se to 6500km od něj na jiném kontinentu v zemi, kde se nehovoří zrovna světoznámým jazykem. Pokud navíc informace čerpá ze zdrojů, jenž jsou na tom zhruba podobně jako on sám, je zaděláno na velmi překvapivý a barvitý výsledek.

A pokud k informacím z třetí až šesté ruky přidáte něco podobně obskurního jako jsou Čulíkovo Poblisty, protože prostě jako cizinec nemáte šanci vědět, co je to za žumpu, je definitivně vymalováno. Být víc mimo mísu už nejde a tudíž vedeni dobrým úmyslem napíšete místo seriozní analýzy politického dění v malé ďubce uprostřed Evropy vcelku povedenou satiru.

Vzpomínáte na nesmrtelnou debatu Julese a Vincenta v Pulp Fiction, ve které řeší rozdíl mezi masáží nohou a lízáním? Úplně mi sem sama skáče: „Není to hra na stejným hřišti…není to ani stejná liga, je to úplně jinej sport!“

Vím, o čem to je, sám někdy zabrousím do podobných vod a dosáhnu zhruba stejného výsledku. Ne, že bych se chtěl srovnávat s Kernem, proboha. Proto se snažím držet spíš na domácím „hřišti“ a jinam nakukuji jenom když jde o lehce popsatelné jevy bez nutnosti znalosti hlubších souvislostí.

Kern evidentně neví o Babišovi téměř nic. Zmiňuje sice jeho slovenský původ, ale to je ohledně minulosti vše. Babiš není bohužel jen prostý Slovák odnikud a znalost jeho sívíčka je naprosto klíčová. Vědět, že jde především o slovenského oligarchu s velmi diskutabilní minulostí jak stran morálního profilu, tak nabytí svého majetku.

Autor přirovnává Andyho k Doníčkovi Trumpovi, který sice taky přišel k majetku všelijak, ale určitě ne pomocí zaměstnání v elitní totalitní instituci, členství v komunistické straně, nadstandartním vztahům s tajnou policií a ve finále pevným přisátím na dotační EUcecky.

Trump se domohl jmění díky vlastnímu přičinění  a v nejkapitalističtější zemi na světě. Nebe a dudy.

Kern dále píše, že hnutí ANO, potažmo jeho zakladatel staví, mimo jiné, na „podpoře pro-podnikatelského prostředí“. Toto nemá cenu dále rozebírat. Živnostníci a lidi s mozkem vědí, ti ostatní nestojí za řeč. Jestli se to, co Andy Bureš provozuje v Čechách s živnostníky, jeví v Americe jako podpora podnikatelského prostředí, tak pámbu s náma.

Autor rovněž prokazuje hlubokou znalost české politické scény tím, jak označuje některé politické strany. Zřejmě opět pod vlivem zmrda Čulíka, jehož kolaborantský plátek zřejmě budí v aglofonním světě zdání seriozní znalosti věci. Zní to sice neuvěřitelně, ale jiné vysvětlení nemám.

Takže KSČM je podle něj proruská a ODS dokonce „VLASTENECKÁ“ strana. Komunisti jsou od rozpadu SSSR asi tak proruští, jako jsou Lidovci prokřesťanští.  Že nějaká strana zaujímá stran Ruska realistický postoj přece neznamená, že je proruská. Komunistická strana bude těžko skákat radostí metr vysoko nad zemí, která zradila společný ideál a kde komunismus a levice obecně chcíply na úbytě.

No, a nakonec tu máme „vlastence“ z ODS. Smál jsem se asi deset minut. Označit stranu, která má permanentně hlavu v bruselském a americkém zadku zároveň, což je, uznávám, skutečně pozoruhodný výkon, jako vlasteneckou, není už jen jiné hřiště, liga a sport, je to úplně jiná galaxie.

Výsledkem těchto minel je pak článek, po jehož přečtení musí nutně osoba nepolíbená českými reáliemi získat dojem, že Babiš je fakt mini Trump, Orbán a Farage dohromady a tudíž jediná naděje pro Českou republiku.

Ačkoliv Gatestone prostě tentokrát šlápl do porcelánu, nijak to nesnižuje jejich dobrou práci na poli informační osvěty. K tomuto lapsu došlo nepochybně především proto, že u nás nemají svého korespondenta, jako v jiných zemích a museli spoléhat na nepřímé zdroje, díky čemuž se Babiš zázračně proměnil z EUdojiče na EUprudiče.

Nestalo se nic zásadního, jenom se potvrdila stará pravda o nutnosti kriticky pohlížet na veškeré informace, byť by přicházely z jinak seriozního zdroje.

Babiš jako ochránce malých a středních podnikatelů – to mi vydrží minimálně do silvestra.

1,789 total views, 1 views today