Je úžasné, že s námi bude sedět u stejného stolu a může být s námi v Bruselu,komentoval návštěvu ukrajinského prezidenta v Bruselu jeho zdejší zástupce. Ano, musí to být skutečně úžasné. Asi jako sedět u stolu s Kim Čong-unem.

Více tanků, více míru

Dodávky zbraní Ukrajině prý zkracují válku. Samozřejmě. Čím víc benzínu do ohně přilejete, tím rychleji přece uhasne, že.

Staří, dobří ztroskotanci a zaprodanci

Lidé, kteří mají jiné vidění světa než současné vláda a kteří proto tak úplně nesouzní se směrem, jímž tato vláda nyní kormidluje, prý podle této vlády ohrožují demokratické základy státu. Jistě. Největším nebezpečím pro demokracii vždy byla, je a bude veřejná kritika počínání vlády, neřku-li střet rozdílných názorů a idejí ve veřejné diskusi. Pokud bylo jednou ve volbách Zlo poraženo Dobrem, bylo dosaženo vrcholného stádia demokracie a jedinou alternativou je návrat Zla. A to přece nikdo nechce. Žít ve světě zdravého rozumu, míru a prosperity. Když může konečně po  tak dlouhé době žít v krásném světě šílenství, války a bídy.

Největším nepřítelem člověka je kniha

Pálení knih byla a je oblíbená disciplína všude tam, kde kvete demokracie, svoboda, tolerance a kde žijí kulturní lidé vyznávající hodnoty. Například v habsburské monarchii či v hitlerovském Německu. Nebo na Ukrajině. Každého, kdo v tom teď marně hledá nějakou logiku odkazuji na prohlášení člena evropského politbyra soudruha Michela, že Ukrajina je EU a EU je Ukrajina.

Kdo seje vítr…

Líbí se mi současný narativ, že Rusko nikdy nechtělo o ničem jednat a jen lstivě a zavrženíhodně chystalo válku. Krásná a ušlechtilá myšlenka, ovšem chtělo by to předtím vymazat z historie pár s narativem neladících momentů. Jako třeba Minské dohody, jejich pozadí a okolnosti vzniku. Především jejich totální sabotáž z ukrajinské strany za laskavého dohledu západních garantů a zoufalé ruské žádosti o jejich naplnění. A přiznání těchto bývalých západních garantů, že jejich účelem nebylo mírové urovnání, ale získání času na vyzbrojení Ukrajiny. Vyzbrojení na co? A našlo by se i pár dalších momentů. Válka na Ukrajině nevznikla proto, že by Rusko odmítalo jednat. Vznikla jako důsledek faktu, že Rusko bylo v pro něj citlivých záležitostech opakovaně stavěno před hotovou věc a Západ zvysoka prděl na jeho stanoviska. Což je logické. Vždyť přece před třiceti lety prohrálo studenou válku a nemají tam povinnou liberální demokracii západního typu, že?

Hajnej na cestách

V rámci povolebního zakopávání příkopů navštívil náš vyspělý region volící Babiše hajnej. Pohovořil s třemi exempláři prostého lidu, s dvaceti zvlhlými politiky, potkal jedno vajíčko a nakonec zašel ve Varech na hokej se sparťanskou šálou, což mu získalo mnoho nových voličů. Výstupem z toho všeho pak byla hloubková analýza, že Karlovarsko má sice systémové problémy, ale zároveň velký potenciál. Co na to říct. Každopádně děkujeme panu prezidentu čekateli za fundovanou socioekonomickou analýzu, takto udeřit hřebíček přímo na hlavičku se tu ještě žádnému pražskému papalášovi nepovedlo.

Digitální Mandelinka bramborová

Učitel, který nepozná dezinformaci, nemá ve škole co dělat,“ míní ministr školství. Na první dobrou v tom vidím pár mušek. Zaprvé, ačkoliv je boj s dezinformacemi vládní prioritou, doposud nikdo dezinformaci nedefinoval. Pro jistotu. Zatím to vypadá,  že informace jsou to, co říká vláda a ČT a dezinformace všechno ostatní. Zadruhé nezanedbatelné procento zlých „dezinformací“ se v běhu toku času změní na hodné informace. Zatřetí, vnímání informací a jejich interpretace je vždy subjektivní záležitost. Co je pro někoho dezinformace, je pro jiného informace. A naopak. A podobných  nášlapných min je v tématu daleko víc. Co takhle se místo kádrování, propagandy a neustálého snižování laťky vrátit prostě znovu ke kořenům a soustředit se hlavně na kvalitu? Aby ze škol vycházelo sice méně politicky spolehlivých, ale o to více kriticky myslících? Kteří nebudou potřebovat informace ani dezinformace předžvýkávat a vyhodnotí si je sami ? Chápu. Jen to ne, že?

Mytické číslo 68

Ne, tohle bohužel nebude o Jágrovi. Francií už týdny hýbe vládní penzijní reforma. Návrh posunu hranice odchodu do důchodu na 64 let vyhnal do ulic opakovaně miliony lidí. U nás se už roky chodí v 65, důchody máme poloviční, a naše ekonomicky mimořádně fundovaná vláda už na férovku plánuje 68. Neny totiž peniz. A když neny peniz, neny ani mezigenerační láska. Ale my nejsme Francouzi, my to chápeme. Méně peněz důchodcům na chleba znamená například více peněz Ukrajincům na tanky nebo elfům na fízlování. Ostatně v manuálu liberálně demokratických vlád 1984 je přece zmiňována třeba Čokoláda vítězství nebo Gin vítězství, tak proč ne i Penze vítězství. A protože my, na  rozdíl od sobeckých Francouzů chápeme, že vítězství si žádá oběti, rádi se uskrovníme a vládní návrh  na odchod do penálu rovnou od soustruhu přijmeme když ne s jásotem, tak alespoň bez protestů. Vždyť jsme Češi. A protože ti se, jak známo, nikdy nevzdávají, i proto rovná se dosavadní počet lidí v ulicích nule. Všechno, co ti mamrdi vymysleli a ještě vymyslí, si proto naprosto zasloužíme.

A přece vstoupí!

Ukrajina si po válce zaslouží vstoupit do NATO,“ prohlásil státnicky hajný. Jistě.  Když potenciální vstup Ukrajiny do NATO byl pro Rusko hlavní casus belli, přijde mi taky naprosto logické, možná dokonce úplně geniální, a to především vzhledem k vývoji situace, na něm hlasitě trvat.

Edelʹveys není Edelweiss

Velké hemžení v mraveništi spustilo pojmenování jakési ukrajinské vojenské jednotky čestným historickým názvem, který s ničím nesouvisí. A už vůbec ne s nějakou nacistickou vraždící soldateskou. Mnoho kolegů kremlobotů se z toho zavzdušnilo. Já su klidný. Edelʹveys rozhodně není Edelweiss, stejně jako ukrajinské runy nejsou germánské. A ukrajinský neonacismus je jen propaganda. O jakou bouři ve sklenici vody jde ostatně svědčí fakt, že této ééé… citlivé informaci se drtivá většina médií vyhnula obloukem (což by jistě udělala i kdyby tak nějakou jednotku čestně pojmenoval Putin) a z velkých hráčů do ní šel pouze web iDnes. Ovšem redakce vzápětí asi dostala mydlinky a text, původně ne tak úplně povinně proukrajinský a tedy zavádějící, se musel předělat, včetně titulku. Viz Poznámka redakce: Vážení čtenáři a čtenářky, předchozí zavádějící verzi textu jsme upravili a upřesnili. Za nepřesnost se omlouváme.

Morálka vojska je 1a

A protože naše zbraně postupují stále vítězně vpřed, díky čemuž je Rusko krůček od porážky, což, jak známo, velice posiluje morálku, zavádí Ukrajina naprosto logicky mnohem přísnější tresty za dezerci.

Už se to smí říkat

V Německu prý tiká časovaná migrantská bomba. Vida. Už se o tom asi může psát aneb od lživé dezinformace k pravdivé informaci. Když před 12 lety vydal na toto téma v Německu Thilo Sarrazin knihu, byl pomazanými mluvícími hlavami označen za rasistického magora, vláčen bahnem a šikanován. Ovšem obyčejní Němci už tehdy o problému hlasovali šrajtoflema, protože kniha rasistického magora se stala absolutním bestselerem s více než milionovým nákladem. Mluvit o tom nesměli, tak si o tom, co je pálilo chtěli Helmuti aspoň něco přečíst.

35,462 total views, 4 views today