Politici a média nadšeně slaví 20 let republiky v NATO. Přináší to prý pouze samá pozitiva, bezpečnostní garanci a není k tomu žádná alternativa. Taky to v náš prospěch mění do roku 1999 nezměnitelnou geografickou polohu státu tím, že členství v NATO nás ze střední Evropy automaticky přesunulo do Evropy západní. Což je rovněž fantastické. Vždycky, když vám někdo o něčem stále dokola tvrdí, že je to fantastické  a není k tomu žádná alternativa, měly by se vám rozblikat všechny kontrolky.

Protože nějaká alternativa je vždycky. Třeba méně výhodná, méně komfortní, vedoucí přes neznámé území, či dokonce jasně riziková. Nebo nějaká lepší, která se ale hlasatelům jediné možné cesty z různých důvodů nehodí do krámu. Což bývá nejčastější případ.

A jak se tak papaláši na té oslavě plácali po zádech a gratulovali si, jak se díky NATO máme my i svět už dvacet let výborně a žijeme si v míru, nezapomněli také mnohokrát zdůraznit, že jenom díky NATO Evropa nepíše azbukou. Protože imperialistické Rusko číhá na hranicích, aby v příhodný okamžik zaútočilo. A protože ten zatím díky ostražitosti NATO nenastal, krátí si čekání na vojenský útok útoky hybridními. Taky hodně útočí fejsbukem. Nebo hackují volby a volí nám pravicové populisty, brexit a tak různě podobně.

A jestli jsem správně pochopil rétoriku politiků a médií, tak to všechno Putin dělá proto, aby zničil evropskou demokracii, rozleptal její nerozbornou jednotu kráčet ke světlým zítřkům společně a ochotu společně se bránit proti největšímu ohrožení Západu všech dob, kterým není islám a společenské jevy s ním související, ani stěhování kulturně nekompatibilních národů do Evropy za sociálním systémem, ale zlé Rusko, Rusko, Rusko. A kdyby nebylo NATO, ruské tanky by už dávno byly na břehu Kanálu, Putin by znovu založil Sovětský svaz zahrnující celou Evropu a vytáhl ze šuplíku starou stranickou legitimaci.

Už to není ani trapné. Je to uboze trapné. A hlavně už to tím neustálým opakováním kapánek devalvuje. Rusko má, jako každá velmoc, nepochybně své zájmy a ty si, více či méně úspěšně, chrání a nebo se je snaží prosazovat. Ve srovnání s USA je ale Rusko v této oblasti světově téměř neviditelné. Nemám stran počínání Ruska žádné iluze, ale už roky sleduji, jak USA prostřednictvím NATO nebo i bez něj agresivně prosazují po světě své zájmy – napadají a rozvracejí státy, svrhávají vlády. Sleduji, jak se navzdory daným slibům NATO neustále rozšiřuje a neustále blíží k ruským hranicím. Sleduji, jak se USA snaží pomocí „hybridních“ útoků, nesmyslných sankcí a fake news znovu destabilizovat Rusko, poštvat proti němu jeho sousedy a znovu ho srazit do bídy a chaosu jelcinovské éry a jak u toho NATO a EU poslušně přicmrduje.

Sleduji, jak se USA zoufale a za jakoukoliv cenu snaží uhájit svou světovou hegemonii, kterou znovuzrozené putinovské Rusko ohrožuje a jak k tomu volí všechny myslitelné prostředky bez ohledu na konvence, pakty, smlouvy či morální hodnoty. Sleduji, jak je USA i jeho spojencům nepříjemné, když jim Putin sem tam dává ochutnat jejich vlastní medicínku.

Tohle všechno roky sleduji a teď si mám na tohle pofidérní výročí podle užitečných idiotů z televize otevřít bublinky, rozvěsit po bytě fáborky a s manželkou se radovat, jak nás to NATO už dvacet let skvěle chrání před světovlády chtivým Ruskem?

To samé NATO, co s rozpadem SSSR a Varšavské smlouvy, před kterými mělo bránit Evropu, příliš dlouho netápalo a začalo jednak nasávat své bývalé protivníky jako houba a z čistě obranné existence se přeorientovalo na útok. Prakticky ihned po našem přijetí do tohoto dobročinného spolku jsme pod nadšeným vedením dua Havel – Zeman svítili u brutálního útoku NATO na Srbsko, které pouze hájilo své zájmy. Pak následovaly nevyprovokované útoky naší „obranné“ aliance na Afghánistán, Irák, Lybii, Syrii atd.

Ani jednou během této doby nebyl žádný z členů NATO vojensky napaden ani ohrožen a všechny alianční útočné operace byly motivovány z největší části mocenskými a ekonomickými zájmy USA a v naprosté většině případů byly provedeny bez souhlasu OSN. Ale bát se máme Ruska. Jehož nepočetné vojenské akce byly bez výjimky prováděny jako reakce na vnější okolnosti, zpravidla vyvolané akcemi USA či NATO a které probíhaly na jeho hranicích. S jedinou výjimkou Sýrie, kde ovšem ruské vojenské síly působily se svolením a na pozvání její vlády. Na rozdíl od NATO.

V této souvislosti užiteční idioti často zmiňují Krym a občanskou válku na Ukrajině jako exemplární příklad toho, proč bychom se měli Ruska bát. Je to ten známý příběh o zelených mužíčcích. Tady jde ovšem pouze o úhel pohledu, jakým na události na Ukrajině hledíme. Kdo tápe stran důležitosti úhlu pohledu, tomu doporučuji velice poučný film Akiro Kurosawy Rašomon.

Z pohledu užitečných idiotů Rusko v roce 2014 bezdůvodně zaútočilo na Ukrajinu, uzmulo jí Krym a snaží se o totéž na Donbasu, protože se nevyrovnalo s faktem, že ukrajinský lid svrhl proruského diktátora a nastoupil cestu k demokracii, Bruselu a NATO.

Z mého pohledu Rusko se stále rostoucími obavami sledovalo úspěšný polofašistický puč na Ukrajině proti legitimní vládě usilovně podporovaný USA, EU a NATO, který reálně hrozil přerůst v genocidu ukrajinské ruské menšiny, ztrátu strategické námořní základny na Krymu spojenou s jejím následným předáním USA a přijetí Ukrajiny do NATO, čímž by se Rusko dostalo do zhruba stejné situace, do jaké by se dostaly USA, kdyby v Mexiku v roce 1979 proběhl komunistický převrat a vzápětí vstoupilo do Varšavské smlouvy. A stejně tak sledoval tutéž situaci převážně ruskojazyčný autonomní Krym, který si před osudem občanů druhé kategorie ve státě ovládaném fašizujícími extrémisty vybral osud spojený s Ruskou federací a naprosto legálně se k ní připojil.

Z mého pohledu byl náš vstup do NATO před dvaceti lety ukvapený, postrádal smysl, protože přece díky EU je v Evropě už sedmdesát let mír, takže nač vstupovat zase do nějaké aliance, když jsme sotva z jedné takové s velkou slávou vystoupili. Notabene, když máme se všemi našimi dosavadními „spojenci“ v historii výhradně naprosto tristní zkušenosti.

Existují státy, které v NATO nejsou a doposud na ně nikdo nezaútočil. Ani to zlé Rusko ne. Ano, naše armáda je k smíchu a zcela jistě by nás neubránila. To je ovšem čistě náš problém. Ovšem otázka stojí, proti komu by nás měla bránit? Pravděpodobnost, že nás vojensky napadne některý ze sousedů je téměř nulová, jsme přece všichni v EU a to je přece garant míru, takže vojenské spojenectví už netřeba. Státy západní Evropy jsou také mírumilovné a také naši EU spojenci, takže odtud také nehrozí nebezpečí. A mezi Ruskem a námi jsou tisíce kilometrů a vždy vrstva dvou dalších států. A konečně otázka nejdůležitější – co by Rusko z útoku na nás mělo?

A co by mělo z útoku na ostatní evropské státy? Válku? To chápu, ta za to Rusku určitě stojí. A ta jaderná teprve.

A závěrem položím ještě jednu otázku. Pokud je NATO a ostatně i EU „jedinou alternativou“, proč existují evropské státy, které nejsou členy ani jednoho z nich? Proč už třeba Švýcarsko dávno nevstoupilo do EU, když je to v ní tak fantastické? A proč tato malá země není ani v NATO, které je také „jedinou alternativou“? Ano, ČR není Švýcarsko, bohužel. Ale v tom asi ten rozdíl nebude.

Ten bude spíše v tom, že Švýcaři jsou, na rozdíl od nás, sebevědomým národem, který vždy hájil svou existenci se zbraní v ruce a který k tomu nepotřeboval mít neustále hlavu v něčím zadku. Na rozdíl od nás.

A proto navrhuji, pokud smím vyjádřit názor, opustit tento agresivní spolek pro nákup amerických zbraní, jako to svého času udělala Francie, když byla ještě suverénním státem, protože naše účast v něm postrádá smysl. Alespoň tedy pro ty z nás, kteří nejsou akcionáři amerických zbrojovek a jsou rezistentní proti propagandě. A armádu nechme tak, jak je – jako symbolickou partu nadšenců do flintiček, které k tomu, aby se vzdala bez boje bohatě stačí méně než 1% rozpočtu a stará ruská bévépéčka a která se nejlépe uplatní při povodních.

Protože armáda byla tomuhle státu vždycky k hovnu, velká nebo malá, moderně nebo zastarale vyzbrojená, osamocená nebo se spojenci. Ušetřené miliardy z našich peněz pak můžeme věnovat na něco skutečně užitečného.

2,734 total views, 1 views today