Nepřesaditelný novinář J. X. Doležal z Reflexu se zhrozil nad článkem z Aeronetu. Jinak řečeno, hlásný trouba USA se pohoršil nad hlásnou troubou Ruska. Až potud fifty-fifty. Jiná polívčička je to ale s jeho plamennou výzvou vrchnosti Aeronet zakázat. A ještě silnější tabáček pak jsou udání, která Velký Moralista prý rozešle hned několika úřadům. 

Předmětem velkého rozhořčení Jiřího Desátého se stal  článek na Aeronetu, reagující na dění okolo aféry s FB reakcemi na zvěřejnění jednoho tabla prvňáků z teplické školy. Etnické složení inkriminované třídy je vzorově multikulturní a například prezidentského kandidáta Drahoše vyloženě potěšilo, nicméně jinak pochopitelně vyvolalo poměrně brizantní společenskou diskusi. Pochopitelně i se zapojením těch jednodušších vrstev obyvatelstva.

Jelikož s postupujícím bouřlivým vývojem reakcí na tablo byla z veřejného prostoru odstraněna původní, neretušovaná fotografie teplického plátku se jmény prvňáčků, vrátil Aeronet do hry opět originál, aby se v tom bublajícím kvasu nevytratil jeho prvotní důvod. A přidal k němu komentář, se kterým můžete a nemusíte souhlasit.

A nyní pár slov k tomu, co Velkého Moralistu rozlítilo natolik, že se z žalostného zbytku kdysi čelního obránce svobody projevu hodlá stát průměrným českým udavačem.

Nejprve je třeba jeho text zbavit balastu rusofobie, která již automaticky zapleveluje i Doležalova jinak mnohem příčetnější díla. K jeho cti je naopak třeba dodat, že se v tomto textu neobjevuje žádná adorace USA, ani v poslední době rovněž obvyklé volání po příchodu amerických vojsk do Čech.

Dokonce se tentokrát ani nepokusil celou událost svést na zhoubný vliv prezidenta Zemana, jehož jméno se neobjevuje ani jednou. Což indikuje míru zavzdušněnosti páně Doležalovu, protože jinak nacpe „Kundosema Kundotama“, jak prezidenta láskyplně tituluje, opravdu úplně všude.

Již v perexu svého článku uvádí, že „zveřejňování fotografií a jmen dětí bez souhlasu jejich rodičů, je naprosto nepřijatelné“. Možná ano, možná ne, to je otázka do diskuse. Nicméně jako první tak učinil nikoliv Aeronet, ale teplický Deník, z něhož následně Aeronet čerpá.

Jsem si celkem jistý, že kdyby tato skutečnost zůstala veřejností nepovšimnuta, tak by se zveřejnění jmen a fotek školáků v nějakém okresním plátku Doležalova vysoce vyvinutého smyslu pro legalitu a dodržování zákonů  nejspíš nijak nedotklo.

Nebudu tady nijak hodnotit obsah článku na Aeronetu, každý si může udělat obrázek sám. Někomu se bude líbit, někomu ne, někomu bude šumák a někomu po jeho přečtení vyrazí z uší bubliny a mozek se přepne do nouzového režimu. Tak, jako se to stalo Jiřímu Doležalovi.

Ale dovolím si vyslovit svůj názor na jeho následnou reakci.

Je opravdu velmi smutné sledovat, jak se někdejší enfant terrible české novinařiny, který pálil do všech stran hlava nehlava a kvůli kterému kdysi stálo zato si kupovat Reflex, změnil v užitečného idiota čulíkovského typu. JXD sice pořád pálí hlava nehlava (tedy někdy bez jejího aktivního zapojení), ale už ani náhodou na všechny strany. A někdejší zuřivý udavačobijec se sám stal udavačem.

Jiří X. Doležal se ve jménu vyšší pravdy, u nás zlidovělé v hlášce „nechci bonzovat, ale hlásit to musím“, rozhodl následovat ctnostného udavače Čulíka a osobně naprášit Aeronet úřadům. Čistě z přesvědčení, jako každý správný udavač. A jako každý správný udavač má pro své konání pochopitelně i ctnostné zdůvodnění.

Nyní však tento server zásadním způsobem porušil české zákony, a je potřeba, aby s ním úřady co nejnekompromisněji zatočily….Posypte, prosím, ty ruské šváby z Aeronetu pořádnou dávkou DDT.

Zákony zásadním způsobem porušili i Heydrichovi atentátníci, konal tedy Karel Čurda jejich udáním dobro? Nebo Čulík udáním MUDr. Rogozova? Ježíš zásadním způsobem porušil zákony římské a židovské, tak proč není Jidáš superstar? Disidentisti v čele s Havlem zásadním způsobem porušili celou hromadu zákonů, jsou teda jejich udavači OK? Všichni tihle slizáci přece jen plnili svou občanskou povinnost. Tak, jako teď JXD.

A to nejlepší si náš nově probuzený vzorný občan nechal na závěr. Zuřivý potírač nejrůznějších „ismů“ vyzývá úřady  k důkladnému posypání ruských švábů DDT. Hm. HMMM.

Jak je to dlouho, co se na jiné lidské „šváby“ sypal z vůle úřadů a pod praporem zákonů Zyklon B?

Svoboda slova buď je, nebo není. V občanském právu logicky končí tam, kde začíná právo jiného. Pokud má však uměle stanoveny nějaké trestněprávní hranice, pak není. Můžeme diskutovat o tom, zda je lepší ji nijak neomezovat a smířit se s jejími negativy, nebo ji omezit a smířit s tím s její parodií.

A teď opravdu nemyslím hranice mající definici v několik často citovaných paragrafech určených k ochraně jiných, stejně důležitých práv a svobod. Nevšiml jsem si však, že by Aeronet propagoval nějaké totalitní hnutí nebo k něčemu protiprávnímu někoho vyzýval.

Jen informuje. Nebo „dezinformuje“, to nechám na ctěném čtenáři. Možná „neseriózně“, možná bulvárně, možná v něčích službách. No a? Když tu můžou vesele fungovat hlásné trouby Brusele, USA nebo Sorose, proč ty údajně ruské nemůžou?  Nevolali jsme úpěnlivě přesně po tomhle? Aby si každý mohl plácat, co chce a žádný cenzor mu nemohl nic zakazovat?

Je Reflex důvěryhodnější, serióznější a méně dezinformační médium než Aeronet? Kdo to určuje? Státní neomarxisté z Centra proti terorismu a hybridním hrozbám? Sorosovo neomarxisté z Evropských hovnot nebo Člověka v plísni? Jiřík Doležal?

Lidi si to myslím dokážou přebrat sami a nepotřebují k tomu návody od pablbů typ Janda, ani úřední bumážky s kulatým razítkem – Schváleno!

V tomto případě Aeronet jen zveřejnil fotku, která vypovídá o něčem, co hodně lidí v téhle zemi pálí. Pokud tím porušil zákon, nechť tedy orgány konají, ale nechme to, snažně prosím, výhradně na nich. Proč orgánovi s buzerací jiných ještě pomáhat? Máme s tím snad málo zkušeností? Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění.

Udavačství se i bez toho začíná zase stávat téměř společenskou normou, dokonce je už i slosovatelné. Proč tedy ještě vlastními silami ten sešup do žumpy urychlovat.

Celý příběh vesele dobarvuje páně Doležalova minulost nesmiřitelného udavačobijce. Zde, zde, zde, zde a zde. A jedna na závěr od šéfredaktora.

2,408 total views, 1 views today