Foto: Pixabay

Poměrně často je teď slyšet, že nezbytnou podmínkou fungování demokracie je občan, který se živě zajímá o to, co se kolem něj děje a který k tomu potřebné informace čerpá výhradně ze seriózních zdrojů. A když je tam načerpá, vytvoří si na jejich základě na to, co se kolem něj děje vlastní názor, jenž poté ve volné soutěži občanských názorů spoluvytváří podstatu demokracie. Co si má ovšem tento vzorný občan počít v případě, že všechny seriózní zdroje o něčem, co se událo v obdivuhodné jednotě mlčí? 

V Augsburgu byl v neděli večer gangem mladíků „s imigračním pozadím“ utlučen před svou manželkou k smrti jeden spořádaný občan a druhý  vážně zraněn. Nejde o ojedinělý případ, ale v podstatě již o vzrůstající trend, šlo o brutální násilí, které i „seriózní“ média milují a došlo k němu za situace, kdy téma imigrace a jejích negativních důsledků silně rezonuje německou i evropskou veřejností. Z mediálně nejoblíbenějších témat současnosti chybí už pouze pravicově populistický  extremismus, klimatická změna, ruská stopa a sex. Jinak má událost všechny potřebné a obvyklé atributy, které podobné věci naprosto spolehlivě všude na světě dostávají  na první stránky.

A přesto o ní u nás „seriózní“ média z nějakého důvodu neinformují. Zajímavé. Jistě, nějaký další Helmut utlučený hejnem Ahmedů by tady přece nikoho nezajímal, protože Evropa, Německo a už vůbec ne my nemáme s imigranty či muslimy ani ty nejmenší potíže. Stejně to byl nejspíš volič AfD, který mladíky jdoucí právě z práce určitě urazil nějakou xenofobní poznámkou. A nebo ho utloukli proto, že byli frustrovaní z neustálých ruských dezinformací o tom, že násilná kriminalita přistěhovalců stoupá.

Místo toho radši napíšou, že „Chapadla zločinu sahají až k Putinovi. Rozkrýváme tajné zprávy o válce na Ukrajině.“ Nebo, že „Marie Terezie opět řeší manželskou a politickou krizi“ či „Německá starostka si odmítla podat ruku s pravicovými extrémisty.“ Tohle se mi obzvláště líbí. V Německu se podle Českého rozhlasu fakt nestalo nic důležitějšího, než že si sluníčková starostka Eisenachu před půl rokem nepodala ruku s demokraticky zvolenými kolegy, protože mají jiné politické názory….?

Pokračujmež ale dále v pouti po seriózních zdrojích a myšlenkových pochodech jejich redakcí. „Při erupci sopky na Novém Zélandu zemřelo pět lidí.“ O erupci sopky na Novém Zélandu a tragické smrti pěti turistů informovala všechna „seriózní“ média.

Pokud k tomu mohu vyjádřit svůj názor, tak já na nějakou sopku i mrtvé turisty na dvanáct tisíc kilometrů vzdáleném Novém Zélandu zvysoka dlabu, ale skutečně rád bych byl informován o dalším mezikulturně zavražděném Němci pár kilometrů od českých hranic. Obzvláště v situaci, kdy je mi neustále vtloukáno do hlavy, že imigrace ze zemí, kde je násilí a vzájemné zabíjení národním sportem, případně přímo součástí kultury, je výhradně přínosem. Ze seriózních zdrojů jsem se dále dnes ještě dozvěděl, že po brexitu přijde babyboom a že Rakousko řeší čertovskou tradici.

Všechno to jsou média, která by v případě, že by chudáka Ahmeda jdoucího s manželkou z vánočního trhu utloukla k smrti skupina Helmutů, týdny nepsala o ničem jiném. Týdny by nám bylo obšírně vysvětlováno, o jak strašlivé ohrožení demokracie rostoucím pravicovým extrémismem a rasismem jde, proč kvůli tomu musíme státu odevzdat další část našich práv a svobod a proč je třeba postavit pravicově konzervativní názory konečně mimo zákon.

Jedinými, kdo si zachoval jakous takous čest tím, že se událost nepokusily tutlat, byly Echo24, Parlamentky a pak už jen iDnes a Lidovky. To všechno jsou ovšem  podle rozhodnutí „seriózních“ médií média neseriózní a dezinformační, takže je nemůžeme počítat, že. Echo24 není dost sluníčkové, redakce Parlamentek by měla být nahnána do dolů a iDnes s Lidovkama zase patří oligarchovi, který by měl být pověšen, neboť i přes to, že na něj bylo použito tak krásné kompro tak ten pacholek má furt třicet procent.

Tak jak si tedy mám, do prkýnka, vytvořit vlastní názor na základě informací ze seriózních zdrojů, když mi seriózní zdroje vytrvale odmítají celou škálu informací poskytnout? Mám tedy zůstat v nevědomosti o rizicích spojených s nekritickým multikulturalismem, tohle je cílem? Nepíšeme o tom, tak se to nestalo. Naplnit si republiku syrskými sirotky je fantastická věc a kdo napíše, že možná ne tak úplně, je ruský agent?

Je to mimo jiné i velice kontraproduktivní. Dejme tomu, že jsem onen v úvodu zmíněný vzorný občan. Miluji EU, nenávidím Rusko, volím jen demokratické strany, jezdím elektromobilem, živím se výhradně mrkví, adoptoval jsem syrského sirotka, jeho rodiče i všechny ostatní příbuzné, co mi po zdanění ještě zbude z výplaty posílám Pánkovi, sleduji jen Českou televizi a čtu jenom Aktuálně.

A někde na fejsbuku narazím na prokremelského agenta lži a nenávisti, který tam bude šířit dezinformaci o tom, že v Augsburgu umlátil gang přistěhovalců na ulici postaršího hasiče. Musí to být přece dezinformace, když o ničem takovém mé osvědčené a seriózní zdroje informací nic nepíší. A kromě toho ze stejného seriózního zdroje dávno vím, že všichni přistěhovalci a zvláště ti z Orientu a z Afriky jsou mírumilovní, tolerantní a pracovití lidé, kteří jsou pro své hostitelské země pravým požehnáním.

Takže se jako aktivní a seriózně informovaný člen občanské společnosti pochopitelně lži a nenávisti postavím čelem a anonymně toho proruského aktivistu udám policii za šíření předsudečné nenávisti. A pokud jsou naše orgány činné v trestním řízení skutečně tak úžasně nezávislé a nestranné, jak nám seriózní zdroje neustále opakují, tak budu zákonitě dříve či později za blba.

Mám návrh. Co kdybyste nás, milá seriózní média, přestala převychovávat a místo toho nám prostě jen zprostředkovávala maximum informací o tom, co se děje tak, jak to dělá většina těch neseriózních? A my už si je všichni nějak přebereme sami.  Uškodit nám přece v žádném případě nemůžou. Vždyť přece budou pocházet ze seriózních zdrojů.

A to nemluvím o tom, jak byste tím vypálily rybník dezinformátorům.

2,909 total views, 1 views today